Co mohou mít módní doplňky společného s kouzelníkem? Více, než si myslíte

- Reklama -euro

Jsem povahou spíše prchlivý a právě práce s keramikou mi toho o sobě samém ukázala víc, než jsem kdy mohl tušit…

Opět vám přinášíme rozhovor s dalším umělcem z naší série článků o tvůrcích a návrhářích na Slovensku. Štefan Sekáč se věnuje tvorbě šperků a speciálních váz. Jeho příběh je dost zajímavý, protože právě spolupráce s kouzelníkem vedla k tomu, aby začal vytvářet doslova umělecká díla, kterými přispívá do světa umění.

V rozhovoru prozradí, co ho inspiruje v tvorbě, jak dlouho vůbec trvá vyrobit taková váza, ale také to, co má na své práci nejraději.

Jaká byla vaše cesta k této tvorbě? První myšlenka, první produkt?

Asi nejzásadnější moment v mé tvorbě byla spolupráce s kouzelníkem Talostanem. Chtěl jsem totiž vytvořit vázu nebo objekt, který by byl odvozen od balonků, ze kterých se vážou zvířata, v čem je Talostan expert.

Z této spolupráce vznikly mé první „balónové“ vázy, kterými se opět myšlenkově odvolávaly na „vyfučenost“ doby. V těchto vázách a objektech jsem pak pokračoval dál až se z nich stalo něco signifikantní a moje.

Co vás inspiruje v tvorbě?

Život, různé situace, které přináší, doba se všemi pozitivy a negativy, co k ní patří včetně přesycení konzumem, vyprázdněnost či pozlátko na každém kroku.

Vaše tvorba je velmi specifická a krásná, proč jste se rozhodl právě pro porcelanové vázy a šperky?

Porcelán mě jako materiál fascinuje svojí rafinovatostí a ušlechtylostí. I když působí na první dojem „vyblýskaně“, v práci s ním mě baví právě ta hra, kterou do ní přidávám.

Jaké šperky tvoříte nejraději?

Šperky, které tvořím jsou pokoveny různými barvami, které jsou samy o sobě velmi excentrické. A právě tohle mě na nich baví, že vytvořím něco, co je rozeznatelné na první pohled, jednoduché a výrazné zároveň.

Jaké máte cíle, kam byste chtěli, aby se vaše doplňky dostaly?

Asi bych mé cíle rozdělil na dvě podskupiny. Tou první je, čeho bych chtěl svou tvorbou dosáhnout jako umělec.

V tomto směru bych byl samozřejmě nejraději, kdyby se mé vázy dostaly do mínětvorných galerií, kde by si našly své publikum. A tím druhým cílem je, velmi prozaicky, aby to fungovalo i po byznysové stránce.

Jak dlouho vám trvá vytvořit například vázu?

Fashion woman yellow bag and casual grey dress on white wall background with shadow. Trendy Color of Year 2021. Illuminating Yellow and Ultimate Gray. Copy space. Stylish casual female clothes set.

Možná vás to překvapí, ale vytvoření jedné vázy trvá až dva měsíce. Nejprve vytvořím technický návrh, dalším krokem je vytvoření sádrové formy, do které leji porcelán. Ten po vyschnutí vypaluji dvakrát a retušuji drobné nedostatky. Takový hotový produkt, posílám na barevné pokovování.

Co máte na vaší práci nejraději?

Asi bych spíše položil otázku tak, co mě moje práce naučila, a to je jednoznačně trpělivost. Jsem povahou spíše prchlivý a právě práce s keramikou mi toho o sobě samém ukázala víc, než jsem kdy mohl tušit.

- Reklama -zprávy
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora