18 tipů, jak šetřit v koupelně

- Reklama -euro

Voda, topení, svícení… To jsou tři hlavní oblasti, ve kterých můžeme ročně ušetřit stovky eur. Přesto plýtvání jimi v koupelně často vědomě přehlížíme.

Voda

 1. Tekoucí voda
  Velký zlozvyk, kterým přispíváme k plýtvání, je mytí zubů při tekoucí vodě. Odborníci jej přirovnávají k „opakovanému splachování“. Vycházíme-li z toho, že WC s dvojitou nádrží má čtyři až devět litrů, tak je to pořádné plýtvání, co řeknete? Do stejného pytle lze hodit i mytí obkladů či sanity při tekoucí vodě. I vaše děti si dlouho-předlouho myjí ruce? Pokud ano, raději jim napusťte vodu do umyvadla a poté opláchněte.
 2. Máte rádi horkou koupel?
  Spotřebujete jím více než sto litrů vody. Při průměrném sprchování je to o 60 litrů méně. Pokud máte malé děti a koupel si dopřát chcete, nevypouštějte vodu po jejich koupání, jen si do ní připusťte teplou. Ušetříte tak desítky litrů denně.
 3. Sprchování
  Sprchováním sice vodou šetříme, ale můžeme ještě více, pokud se namydlíme při vypnuté sprše.
 4. Neignorujte kapající kohoutek
  Za noc vám tak odteče i deset litrů vody. Totéž platí o přetékajícím záchodě.
 5. Toaleta
  Pokud rekonstruujete toaletu, tak určitě investujte do záchodu s dvojitým splachováním.
 6. Horká voda
  Máte zaizolované trouby na vodu? Ne? Udělejte tak co nejdříve. Než se horká voda dostane z bojleru k vám do vany, minete desítky litrů studené.

šetření v koupelně
Foto Roca
Svícení a topení

 1. Jaká svítidla vybrat?
  Z hlediska úspory, jelikož jde o místnosti, které navštěvujeme sice opakovaně, ale jen na krátkou dobu, jsou vhodná LED svítidla. Zářivkám neprospívá časté spínání. To zkracuje jejich životnost, takže do koupelny a toalety nejsou vhodné.
 2. Náklady na vytápění
  Ty představují přibližně tři až šest procent z celkové hodnoty investice na rekonstrukci koupelny. V mnoha koupelnách se topí i dvě stě dvacet dní v roce. Při rozhodování tedy berte v úvahu nejen náklady na pořízení systému, ale také očekávané provozní náklady a náklady na údržbu. Moderní radiátory a ohřívače jsou úspornější.
 3. Jaká je ideální teplota v koupelně?
  Doporučená teplota je kolem 25 °C. Nepřetápějte ji zbytečně. Chcete-li mít v koupelně teplo, zavírejte dveře, zajistěte jejich kvalitní těsnění a také top stav oken.

šetření v koupelně

Drogerie, kosmetika, textilie

 1. Naučte se kosmetiku používat postupně
  Ruku na srdce, kolik krémů a tekutých mýdel máte najednou otevřeno? Jistě se stane, že na některé zapomenete a objevíte je až po záruce. Zubní pastu nevymačkáme pořádně a obal vyhazujeme is obsahem.
 2. Koupelnové textilie
  Kupujeme nekvalitní ručníky, které potom nepoužíváme. Co se předložek týče, jsme na tom stejně. Takže raději koupit dvě dražší než pět nekvalitních, které zabírají místo ve skříni.
 3. Na toaletě
  Pozor na plýtvání toaletním papírem – to platí hlavně u malých dětí.
 4. I vůně něco stojí
  Co se závěsných osvěžovačů do toalety týče, zkuste vysledovat, jakou mají výdrž a kolik spláchnutí skutečně vydrží. Budete překvapeni, že tuhé – levnější – mají delší životnost.
 5. Čistící prostředky
  Líbí se vám reklamy na drahé čisticí prostředky? Chcete-li šetřit, vyrobte si jejich náhradu sami doma. Na internetu naleznete spoustu levných a účinných receptů.

Šikovné šetření

Closeup on woman’s hand adjusting thermostat valve
 1. Nechcete plýtvat vodou?
  Trendem v úspoře vody a ochraně přírody jsou baterie s perlátorem. Míchají vodu se vzduchem, čímž chrání přírodní zdroje a ušetří peníze.
 2. Jakou baterii vyjmout?
  Pákovou baterií oproti té klasické kohoutkové ušetříte až třetinu spotřeby vody. Senzorové baterie s regulátorem spotřeby vody reagují ve velmi krátké době. Vodní průtok je omezen na pět až šest litrů za minutu. Voda teče, jen když ji potřebujete, navíc zabraňují přenosu bakterií.
 3. Kolébá vám doma tlak vody a zároveň chcete ušetřit?
  Termostatické vodovodní baterie problém vyřeší. Oproti pákovým bateriím ušetří až 50% vody. Stačí nastavit požadovanou teplotu ao ostatní se postará baterie.
 4. Ve sprše
  Sprchová růžice s funkcí air.
- Reklama -zprávy
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora